Boys Basketball
Conference 16 Boys Basketball
First Round 2.13.17
No. 5 Atlee at No. 4 Orange County, 7:30 p.m.
No. 6 Patrick Henry-Ashland at No. 3 Halifax, 7 p.m.
Semifinals 2.15.17
Atlee/Orange at No. 1 Albemarle
PH-Ashland/Halifax at No. 2 Patrick Henry-Roanoke
Final 2.17.17
Conference 19 Boys Basketball
First Round 2.10.17
Courtland 63, Caroline 57
King George 55, Chancellor 53
Semifinals 2.15.17 at Eastern View
Courtland vs. Eastern View, 5:30 p.m.
King George vs. Louisa County, 7:15 p.m.
Final 2.17.17 at Eastern View, 7:30 p.m.
Conference 23 Boys Basketball
First Round Monday 2.13.17
No. 5 E.C. Glass at No. 4 Charlottesville, 6 p.m.
No. 6 Jefferson Forest at No. 3 Liberty Christian Academy, 7 p.m.
Semifinals Tuesday 2.14.17 Time/Date TBD
CHS/E.C. Glass winner at No. 1 Amherst
Jefferson Forest/LCA at No. 2 G.W. Danville
Final Thursday 2.16.17 Time/Date TBD
Conference 29 Boys Basketball
Quarterfinals Monday 2.13.17
No. 8 Turner Ashby (2-20) at No. 1 Spotswood (18-4) 7:45 p.m.
No. 5 Monticello (6-16) at No. 4 Waynesboro (9-12), 7 p.m.
No. 6 Broadway (7-14) at No. 3 Fort Defiance (11-11), 7 p.m.
No. 7 Fluvanna County (1-20) at No. 2 Western Albemarle (18-4), 7:45 p.m.
Semifinals 2.15.17 Time/Place TBD
Turner Ashby/Spotswood winner versus Monticello/Waynesboro winner
Broadway/Fort Defiance winner versus Western Albemarle/Fluvanna winner
Finals 2.18.17 7:45 p.m. at Spotswood
Consolation 2.17.17 7:45 p.m. at Broadway
Conference 28 Boys Basketball Tournament
Quarterfinals 2.10.17
William Monroe 101, Skyline 61
Riverside 62, Manassas Park 36
Culpeper 74, Brentsville 62
James Monroe 82, Warren County 55
Semifinals Tuesday 2.14.17
Riverside at William Monroe, 7 p.m.
Culpeper at James Monroe, 6 p.m.
Final 2.16.17 Time/Place TBD
Conference 35 Boys Basketball
First Round 2.9.17
Clarke County 67, Strasburg 55
Semifinals 2.11.17
Madison County 77, Clarke County 61
George Mason 53, Central-Woodstock 45
Final 2.14.17
George Mason at Madison County , 7 p.m.
Girls Basketball
Conference 16 Girls Basketball
First round 2.13.17
No. 5 Patrick Henry-Roanoke at No. 4 Orange County
No. 6 Patrick Henry-Ashland at No. 3 Halifax
Semifinals 2.15.17
PH-Ashland/Halifax at No. 2 Albemarle
Orange/PH-Roanoke at No. 1 Atlee
Final 2.17.17
Conference 19 Girls Basketball
First Round 2.10.17
Eastern View 58, Caroline 49
Courtland 61, Chancellor 50
Semifinals 2.15.17 at King George
Courtland vs. Louisa County, 5:30 p.m.
King George vs. Eastern View, 7 p.m.
Final 2.16.17 at King George, 7 p.m.
Conference 23 Girls Basketball
First Round Monday 2.13.17
No. 5 LCA at No. 4 GW Danville, 6 p.m.
No. 6 E.C. Glass at No. 3 Amherst, 6 p.m.
Semifinals Tuesday 2.14.17
LCA/GW winner at Jefferson Forest, 7 p.m.
E.C. Glass/Amherst winner at Charlottesville, 6 p.m.
Finals 2.16.17 Time TBD
Conference 29 Girls Basketball
Quarterfinals Monday 2.13.17
No. 8 Waynesboro at No. 1 Broadway, 6 p.m.
No. 5 Fort Defiance at No. 4 Fluvanna County, 7 p.m
No. 6 Monticello at No. 3 Western Albemarle, 6 p.m.
No. 7 Turner Ashby at No. 2 Spotswood, 6 p.m.
Semifinals 2.15.17 Time/Place TBD
Waynesboro/Broadway winner versus Fluvanna/Fort Defiance winner
Western/Monticello winner versus Turner Ashby/Spotswood winner
Finals 2.18.17 6 p.m. at Spotswood
Consolation 2.17.17 6 p.m. at Broadway
Conference 28 Girls Basketball
Quarterfinals 2.10.17
Culpeper 61, Manassas Park 35
Skyline 45, Riverside 29
William Monroe 36, Warren County 34
Brentsville 50, James Monroe 30
Semifinals 2.14.17
Skyline at Culpeper, 6 p.m.
William Monroe at Brentsville, 6:30 p.m.
Final 2.16.17 Time/Place TBD